06.09.2008 - Strońsko 1939 - inscenizacja   | 03.09.2008
  

W tym roku obchody rocznicowe odbędą się w weekend 6-7 września.

W sobotę na brzegu Warty po raz kolejny będzie można obejrzeć inscenizację historyczną, z udziałem niemalże 100 rekonstruktorów z całej Polski.

Pokaz historyczny nawiązywał będzie do wydarzeń z 5 września 1939 roku, kiedy to na polską pozycję umocnioną obsadzaną na tym odcinku przez 30 pułk Strzelców Kaniowskich spadło główne uderzenie niemieckie, które po całodziennych zaciętych i krwawych walkach doprowadziło do przełamania polskiej linii obronnej.

Początek inscenizacji - około godziny 17:00.

Na niedzielę przewidziane są głównie uroczystości.

Przez cały weekend będzie można oglądać oryginalne polskie schrony bojowe z 1939 roku. W ich najbliższym rejonie przygotowano fragmenty zrekonstruowanych umocnień ziemnych. Dzięki udziale grup rekonstrukcyjnych widzowie będą mieli unikalną okazję zapoznania się z umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem Wojska Polskiego i Wehrmachtu z 1939 roku.

Poza sprzętem historycznym, będzie można również zobaczyć współczesny sprzęt Wojska Polskiego prezentowany przez 15 Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia - spadkobiercę tradycji Strzelców Kaniowskich.

Organizatorem głównym jest Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy". Pomocy udzieliła 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Powiat Zduńskowolski oraz Gmina Zapolice.

W inscenizacji historycznej na zaproszenie wezmą udział również:
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Lądowa Obrona Wybrzeża" z Gdyni;
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych z Iłży;
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień 39";
- Stowarzyszenie Historyczne "Żelazny Orzeł";
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej "4 PPL".

Strona organizatorów http://www.stronsko1939.pl/