Pistolet 9 mm wz. 1935 ViS [opis, rysunek]

wstecz





      Pistolet 9 mm wz. 1935 ViS, skonstruowany przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego, był bronią osobistą oficerów i podoficerów Wojska Polskiego w latach 1936-39. Część z wyprodukowanych w Polsce 18.000 tej broni stanowiła w czasie okupacji niemieckiej uzbrojenie żołnierzy podziemia.
      Pistolet ViS należy do najbardziej udanych konstrukcji tego typu broni, powstałych przed II wojną światową. Charakteryzował się przede wszystkim bardzo dobrą celnością oraz dobrym wyważeniem środka ciężkości.
      Skonstruowanie ViSa związane było z koniecznością zmodyfikowania i ujednolicenia uzbrojenia Wojska Polskiego.
      Pod koniec 1930r. zostały zakończone rysunki konstrukcyjne, a Państwowa Fabryka Karabinów przystąpiła do wykonania prototypów. Pierwsze próby przeprowadzone w 1931r. okazały się pomyślne. Broń uzyskała polski patent nr 15567 i otrzymała nazwę WiS od pierwszych liter nazwisk konstruktorów. Na życzenie Departamentu Uzbrojenia zmieniono pierwszą literę na "V", tworząc łaciński wyraz vis [siła].
      Pistolet skierowano do seryjnej produkcji w Fabryce Broni w Radomiu. Od 1936r. pistolet ViS używany był jako broń osobista kadry zawodowej Wojska Polskiego.
      Do chwili wybuchu wojny Fabryka Broni w Radomiu wyprodukowała 18.000 pistoletów. Podczas okupacji produkcję pistoletów kontynuowali Niemcy. Okupanci wyprodukowali dla własnych potrzeb 310.000 sztuk ViSa. Pewna część pistoletów była także montowana konspiracyjnie.




Rysunek i tekst zaczerpnięty z publikacji:
   Zdzisław Walczak - Typy broni i uzbrojenia [86] - 9 mm pistolet wz. 1935 VIS
   [Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej - Warszawa 1983; wyd. I]



 

wstecz